Promocje
Kąpielówki AquaFeel Flash Jammer
Kąpielówki AquaFeel Flash Jammer

179,99 zł

Cena regularna: 199,99 zł

Najniższa cena: 189,99 zł
Japonki dziewczęce Ipanema Barbie
Japonki dziewczęce Ipanema Barbie

59,49 zł

Cena regularna: 69,99 zł

Najniższa cena: 62,99 zł
Okulary do pływania EXPANSE Nike
Okulary do pływania EXPANSE Nike

99,99 zł

Cena regularna: 145,00 zł

Najniższa cena: 123,25 zł
szt.
Japonki Ipanema Urban Arte
Japonki Ipanema Urban Arte

93,49 zł

Cena regularna: 109,99 zł

Najniższa cena: 98,99 zł
Kąpielówki Nike Hydrastrong Logo Flash Jammer granatowe
Kąpielówki Nike Hydrastrong Logo Flash Jammer granatowe

152,99 zł

Cena regularna: 179,99 zł

Najniższa cena: 152,99 zł
Japonki Ipanema Summer II AD
Japonki Ipanema Summer II AD

67,99 zł

Cena regularna: 79,99 zł

Najniższa cena: 71,99 zł
Japonki Ipanema Temas Kids XI
Japonki Ipanema Temas Kids XI

50,99 zł

Cena regularna: 59,99 zł

Najniższa cena: 59,99 zł
Sandały Ipanema Fashion Sand. IV FEM
Sandały Ipanema Fashion Sand. IV FEM

69,99 zł

Cena regularna: 109,00 zł

Najniższa cena: 92,65 zł
szt.
Strój kąpielowy Nike POLY SOLID RACERBACK red
Strój kąpielowy Nike POLY SOLID RACERBACK red

119,00 zł

Cena regularna: 140,00 zł

Najniższa cena: 119,00 zł
Japonki Ipanema ANATOMIC TAN FEM
Japonki Ipanema ANATOMIC TAN FEM

59,49 zł

Cena regularna: 69,99 zł

Najniższa cena: 62,99 zł
Strój kąpielowy Nike Solid
Strój kąpielowy Nike Solid

152,99 zł

Cena regularna: 179,99 zł

Najniższa cena: 152,99 zł
Sandały Ipanema Class Wish II
Sandały Ipanema Class Wish II

101,99 zł

Cena regularna: 119,99 zł

Najniższa cena: 107,99 zł

Jakie okulary do pływania wybrać dla dziecka?

1
Jakie okulary do pływania wybrać dla dziecka?

 ... czyli o trudnej sztuce dobierania okularów pływackich dla dziecka. 

Chyba żadnego rodzica nie trzeba przekonywać o wielkiej roli, jaką odgrywają dobrze dobrane okulary do pływania dla komfortu naszej pociechy (oraz trenera ;) ). Prawidłowo dobrane okularki chronią oczy dziecka przed bakteriami i chemią znajdującą się w wodzie basenowej. Przede wszystkim zapobiegają wlewaniu się wody do oczu — co dla młodego pływaka ma największe znaczenie. Już nie ma problemu ze wsadzeniem głowy pod wodę aby poszukać zabawki na dnie lub reagowanie stresem na przypadkowe ochlapanie! Bez dwóch zdań prawidłowo dobrane i założone okulary do pływania sprawiają, że dzieci bardzo szybko oswajają się z aktywnością w wodzie i czerpią z tego dużo radości.

"Jakie będą najlepsze okulary pływackie dla dziecka?"

Bardzo często słyszymy te pytanie w naszych sklepach. Niestety nie ma to jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma okularów, które będą idealnie pasowały na każdego, ale jest kilka perełek, które dzięki swojej przemyślanej konstrukcji pasują na większą liczbę małych główek (o nich na końcu). Jest za to bardzo dużo firm produkujących okulary pływackie — Speedo, Arena, Zoggs, Tyr, AquaRapid, AquaSpeed, AquaSphere, Nike itd. Każda marka ma w swojej ofercie okulary do pływania dla dzieci w różnym wieku. Duża ilość modeli sprawia że trudno dokonać wyboru, a i sami producenci również nie ułatwiają zadania, często umieszczając zbyt skąpe informacje na opakowaniu — np "przedział wiekowy 6-14 lat". 

Jak więc dobrać okulary do pływania dla małego dziecka?

Trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech okularków. Przede wszystkim okulary powinny mieć miękkie uszczelki — małe dzieci bardzo nie lubią, gdy coś wciska im się w oczy (oczodoły). Miękkie, szerokie uszczelki pozwalają rozłożyć siłę nacisku na większą powierzchnię, przez co zmniejszają dyskomfort. Ma to duże znaczenie w przypadku okularów pływackich dla najmłodszych — niewygodne okulary dziecko będzie co chwilę ściągało i poprawiało. Będzie to skutkowało przerwami w zajęciach i marnowaniem czasu na ponowne zakładanie. Ponadto w trakcie manewrowania okularami, do ich wnętrza może dostać się woda (nawet kropelka czasem wystarczy!) i mamy kolejny problem do rozwiązania.

Po drugie: Okulary pływackie powinny posiadać miękką ramkę oraz elastyczny mostek nosowy — ułatwia to dopasowanie do kształtu głowy. Ramka okularów do pływania powinna być dopasowana do szerokości twarzy dziecka a kształt soczewek zbliżony do kształtu oczodołów. Uszczelka nie powinna być za mała lub też znacznie wychodzić poza oczodoły (wyjątek stanowią gogle pływackie, ale o tym trochę później). Obecnie większość okularów jest produkowana w formie monobloku — ramka okularów i soczewki stanowią jeden element. Regulowany nosek łączący soczewki jest często spotykany w najprostszych modelach. Ma on swoje zalety — w przypadku drobnej buźki lub szeroko rozstawionych oczu umożliwi nam dopasowanie rozstawu soczewek do kształtu twarzy młodego pływaka. W okularach w formie monobloku nie mamy problemu z wyregulowaniem noska, najczęściej pod wpływem napięcia paska okularki dobrze dopasowują się do oczodołów. Ważne, aby sprawdzić, czy mostek nosowy nie opiera się o nos naszego kandydata na następcę Micheal'a Phelpsa czy Otylii Jędrzejczak — może to powodować dyskomfort i otarcia, chyba że nosek jest wykonany z miękkiego silikonu. 

Po trzecie — pasek. Najlepiej jak będzie silikonowy, podwójny (czyli taki co się rozdwaja z tyłu głowy). Dobrze, gdy okulary pływackie dla dziecka mają łatwy w obsłudze system regulacji paska. Najlepsze modele pozwalają nawet kilkulatkowi w łatwy i szybki sposób dopasować długość paska do obwodu głowy. Bardzo sprytnie rozwiązano to w okularach do pływania Speedo. Całkiem sprawny system jest też w jednych z naszych najlepszych okularów dla dzieci — Moby Kid AquaSphere.

Po czwarte — okulary pływackie powinny posiadać powłokę antyfog. Dzięki temu przez jakiś czas nie będą parowały, co przełoży się na ich "ściągalność". W przypadku okularów pływackich dla dzieci niestety trudno o długie zachowanie jej trwałości. Dzieci często popełniają podstawowe błędy — przecierają okularki pływackie wewnątrz oraz używają ich w gorącej wodzie. Takie zachowania skutecznie usuwają powłokę antyfog z okularków. Na szczęście, jeśli okulary nie mają mocno porysowanych soczewek powłokę antyfog można odnowić za pomocą specjalnego płynu lub chusteczek Anty-Fog. 

Na koniec szczególnie wartą wyróżnienia grupą okularków pływackich dla dzieci są gogle. To te "większe" okulary, podobne do maski nurkowej, tylko pozbawione nosa. Takie okularki mają wiele zalet i według mojej subiektywnej opinii najlepiej sprawdzają się w roli pierwszych okularów pływackich. Modele takie jak SealKid2 AquaSphere, SeaSquad Mask Speedo, Marin AquaSpeed — dzięki szerokiemu kołnierzowi uszczelki są bardzo szczelne, wygodne i zapewniają szerokie pole widzenia. Zarówno dzieci jak i rodzice są z nich bardzo zadowoleni. Przy zakupie innych modeli gogli do pływania dla dzieci koniecznie zwróć jednak uwagę na ramkę — jeśli jest sztywna, może pojawić się problem z dopasowaniem.

 

Dzieci-w-okularach-pływackich-w-basenie

Komentarze do wpisu (1)

15 czerwca 2023

Żałuję, że trafiłam na ten artykuł tak późno, bo bardzo długo szukałam okularków dla mojego 6-latka. Po wielu nieudanych próbach, w końcu udało się znaleźć te odpowiednie i ostatecznie zatrzymaliśmy się na takich z firmy Finis. Razem z synkiem bardzo je polecamy. On wreszcie nie skarży się na zbyt duży ucisk w głowę, a ja już mogę być spokojna o to, że jednak istnieje model, który mu pasuje. :)

Infolinia:

Telefon: 790 788 353

Email: e-sklep@waterjoy.pl

więcej więcej
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl